И колко е важна за това семейната вечеря
Снимка: Guliver / iStock
"Дните са дълги, но годините - кратки." Който го е казал за пръв път, заслужава поздравления. Дните наистина са особено дълги в началото; докато когато човек наближи зряла възраст, годините „летят“.
Ако имате тийнейджър, вероятно искате да се възползвате максимално от моментите с него. Но как?
Един от най-лесните начини е това да стане по време на семейната вечеря, когато всички сте край масата, констатира Huffingtonpost, след като потърси мненията на различни експерти: психолози и професионални оратори, специалисти по „човешки ресурси“ и тийнейджъри – как те си представят, че родителите им могат да се ангажират по-добре с тях. Отговорите им - разумни и прости за прилагане - вдъхват оптимизъм!
1. Приятелски и небрежно
"Ако се събирате на голяма, важна семейна вечеря само веднъж седмично, тийнейджърът ще се притесни, че ще се чувства като на изпит. Ако обаче се храните заедно всяка вечер, той няма да е напрегнат и ще споделя по-охотно“, мисли журналистката, блогър и предприемач Пенелопа Трънк.
"Това е подкрепено от изследване - хората показват по-автентично себе си по време на случайно, неофициално интервю, отколкото на предварително уговорена среща.“
2. Не се правете на детектив
"Не започвайте с разпитите, когато случайно споделят, че имат нови приятели. Усмихнете се, кажете "звучи добре" и ги попитайте дали искат още картофено пюре. Не питайте откога се познават, какви са родителите на новите приятели, не искайте да се запознаете с тях през уикенда“, съветва Нанси Дарлинг, професор по психология в колежа Оберлин, в своя блог Psychology Today.
3. Нека вашият тийнейджър да води
"Родителите ми често искаха да говорим колко благодарни трябва да се чувстваме, че сме заедно на вечерята. ОК, понякога беше добре, но когато учех в гимназията, се прибирах уморен и в края на деня моят егоистичен мозък беше благодарен просто за това, че вече не е в училище", спомня си 15-годишен тийнейджър.
„В крайна сметка, попитах дали можем да спрем да говорим за мен. Започнахме да обсъждаме текущите събития. Разговорът за новините е по-интересен, отколкото да се грижим за моя ден или да им кажа, че благодаря за пържолата.“
4. Мислете как се изразявате
"Избягвайте да съдиите, да критикувате и да се изразявате саркастично.
Опитайте да вникнете в гледната точка на тийнейджърите, преди да предложите алтернативни гледни точки“, предлага Кристи Бюканън, професор по психология в университета Уейк Форест, специалист в отношенията между възрастни и юноши.
Слушайте внимателно. Никой - на каквато и да е възраст – не се чувства добре, когато разговоря с някой, а той не го слуша!
5. Покажете интерес към това, което интересува детето
"Откриването на общи интереси може да изгради доверие и да окаже подкрепа. Това може да включва слушане на нова песен, изпробване на нова храна, гледане на ново тв шоу…", казва Шарлин Лауби, консултант HR Bartender и блогър.
6. Избягвайте да казвате "ти трябва да..."
"Често родителите поучават и критикуват. Откажете се от "ти трябва да…", изслушвайте и просто кажете "да, в това има смисъл" или "мога да си представя как ще се почувстваш ... ", съветва психологът Кегън Тангман.
"Поведението ви е важно и вашата работа е да разбирате и децата да чувстват, че ги разбирате."
7. Не искайте само информация
Обратната връзка винаги е важна, затова дайте информация и за себе си. „Започнете да говорите за собствения си ден - нещата, които са ви харесали, нещо смешно, което се е случило, за интересен филм, който сте гледали и сте се забавлявали. И докато все още се смеете, попитайте ги за любимите им видеоклипове в YouTube", предлага проф. Нанси Дарлинг.
8. Бъдете подкрепящи
"Когато си тийнейджър, животът може да изглежда доста труден – не само, защото не знаеш с какви обувки да отидеш на бала. Понякога родителите забравят, че тийнейджърите изпитват силен училищен, социален, емоционален и умствен натиск върху себе си", казва Морган, 20-годишен студент и блогър в The Enthusiast.
„Понякога най-добрият начин е просто да им кажете, че сте с тях, без значение какво се е случило. Тийнейджърите просто искат да разберат, че родителите им са на тяхна страна."
9. Бъдете искрени
"Забелязвайте и подкрепяйте доброто, правете го искрено. Споделяйте загрижеността си, ценностите и очакванията - искрено. Тийнейджърите, както и другите не са "всички добри" или "всички лоши". Важно е родителите да изразяват гордостта и благодарността си, когато децата им работят упорито, когато са любезни и се държат отговорно. Важно е също така родителите да реагират с безпокойство, ако тийнейджърите се държат по нездравословни, лоши или безотговорни начини", предлага проф. Кристи Бюканън.
10. Постоянствайте
Това е последната тайна. Ако децата ви мислят, че могат да се измъкнат с отговора "добре" и че ще ги оставите намира, това е всичко, което някога ще чуете. „Ако осъзнаят, че ще продължавате да питате, те ще се научат, че е по-добре да обсъдите проблема“, казва Кевин Крюсе – писател, експерт говорител, и най-важното - баща на трима тийнейджъри.
„И никога не знаеш какво ще стане в крайна сметка. Може, евентуално, един ден те да ви попитат как е преминал вашия ден…“
Адаптация Еми Спасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари